پرفروش ترین‌ ها

» همه محصولات پرفروش

نماد اعتماد الکترونیکی

استاندارد HDR10+ چیست

استاندارد HDR10+ چیست

در جنگ فرمت HRD استاندارد جدیدی به وجود آمده که در تلویزیون‌های جدید سامسونگ و پاناسونیک قابل‌مشاهده است.HDR10+ استاندارد جدیدی است که برای تطبیق با Dolby Vision طراحی شد،کاری که HDR10 به‌طور کامل انجام نداد.

HDR چیست

HDR  چیست

HDR مخفف high dynamic range (محدود دینامیک بالا) است و اجازه می‌دهد تلویزیون‌ها طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را نمایش دهد. درواقع این استاندارد در تلویزیون‌ها نشان‌دهنده توانایی نمایش طیف گسترده‌تری از رنگ‌ها در صفحه‌نمایش است.این به معنای نمایش رنگ سفید روشن‌تر و رنگ سیاه تاریک‌تر است. این طیف گسترده‌تر رنگ‌ها باعث می‌شود که تصویر واقعی‌تر  باشد. در دنیای واقعی طیف گسترده‌تری از رنگ‌ها وجود دارد ،رنگ‌های سیاه تیره تو و رنگ‌های سفید روشن‌تر که در حال حاضر نمی‌توان آن‌ها را در صفحه‌نمایش‌ها نشان داد.

حتی بعد از خرید تلویزیون باقابلیت HDR ، استاندارد HDR به‌صورت خودکار این طیف گسترده رنگ را در اختیار شما نمی‌دهد.باید محتوایی که در تلویزیون پخش می‌شود نیز با فرمت مناسب HDR باشد.

HDR تنها فنّاوری موجود نیست و چند فنّاوری دیگر در این زمینه وجود دارد که در حال رقابت با HDR هستند.بعضی تلویزیون‌ها فقط از محتوای HDR10 پشتیبانی می‌کنند درحالی‌که بعضی دیگر از این دستگاه‌ها هم HDR10 و هم Dolby Vision را پشتیبانی می‌کنند.در حال حاضر تلویزیون‌های جدید از HDR10+ نیز پشتیبانی می‌کنند.استانداردهای دیگر HDR شامل HLG (Hybrid Log Gamma) و Technicolor Advanced HDR می‌باشند که کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

استانداردهای HDR10 و Dolby Vision

بیشتر تبلیغات تلویزیونی که از HDR پشتیبانی می‌کنند درواقع با استاندارد HDR10 نیز سازگار هستند و از آن پشتیبانی می‌کنند.این محبوب‌ترین استاندارد HDR با بیشترین محتوای HDR است.

بخش اعظمی از این محبوبیت به خاطر باز بودن استاندارد HDR10 است.هرکسی که بخواهد می‌تواند بدون پرداخت هزینه مجوز ، محتوای HDR10 تولید کند.علاوه بر این شرکت‌هایی که می‌خواهند پشتیبانی از HDR10 را در محصولات خود قرار دهند نیازی به پرداخت هزینه مجوز سنگین ندارند.

Dolby Vision بزرگ‌ترین رقیب استاندارد HDR10 است.تلویزیون‌ها با استاندارد Dolby Vision معمولاً از HDR10 نیز پشتیبانی می‌کنند اما در تبلیغات خود فقط تنها از ویژگی Dolby Vision صحبت می‌کنند.در مقایسه با HDR10 ، Dolby Vision بهتر است، این استاندارد از 10000 nit (واحد اندازه‌گیری میزان تشعشع نور) پشتیبانی می‌کند درحالی‌که HDR10 حداکثر 100 nit است.عمق رنگDolby Vision 12 بیتی است درحالی‌که HDR10 رنگ‌ها 10 بیت عمق دارند.

محتواهای تولیدی برای Dolby Vision در تمامی فریم‌های خود حاوی اطلاعات متادیتا هستند که به تلویزیون می‌گویندچگونه هر یک از فریم‌های ویدئویی را نمایش دهد.HDR10 حاوی "متا دیتای ثابت(static metadata)"است که برای کل ویدیو اعمال می‌شود درحالی‌که Dolby Vision می‌تواند شامل تنظیمات بهینه‌شده برای هر فریم از ویدئو باشد.

متأسفانه Dolby Vision یک‌راه حل اختصاصی و انحصاری است.برای استفاده از این استاندارد باید محتوای Dolby Vision داشته باشید که از طریق پخش‌کننده سازگار با Dolby Vision بر روی صفحه‌نمایش سازگار با Dolby Vision اجرا شود!همه‌چیز باید با این استاندارد یکدست و سازگار باشد.شرکت‌ها برای استفاده از این استاندارد باید از Dolby گواهی بگیرند،هزینه صدور مجوز پرداخت کنند و از سخت‌افزارهای مخصوص استفاده کنند.این کار قیمت را برای شرکت‌های تولید کنند تلویزیون و شرکت‌های تولید محتوا و درنهایت کاربر مصرف‌کننده افزایش می‌دهد.بسیاری از سازندگان و تهیه‌کنندگان محتوا نمی‌خواهند این هزینه‌ها را پرداخت کنند و درنتیجه از Dolby Vision استقبال نمی‌کنند.محتواهای Dolby Vision و صفحه‌نمایش‌هایی که از چنین فنّاوری استفاده می‌کنند به‌اندازه HDR10 فراگیر نیستند.

HDR10+ چگونه HDR10 را بهبود می‌دهد

استاندارد HDR10+

باوجود کیفیت بهتری که  Dolby Vision ارائه می‌کند ، به خاطر باز بودن استاندارد و هزینه‌های کمتر ، HDR10 برنده این جنگ است.HDR10+ استاندارد بازی است که توسط سامسونگ ایجادشده و HDR10 را بهبود بخشیده است.

HDR10+ همانند Dolby Vision دارای متادیتای دینامیک است که به تلویزیون می‌گوید چگونه سطوح روشنایی را به‌صورت خودکار به‌صورت فریم به فریم تنظیم کند.تولیدکنندگان محتوا می‌توانند چگونگی نمایش هر فریم را به‌صورت دقیق تنظیم کنند.این‌یکی از مزایای Dolby Vision بر استاندارد HDR10 بود که HDR10+ این خلأ را به‌خوبی پرکرده است.

حداکثر میزان روشنایی در HDR10+ نیز افزایش پیداکرده و از 1000 nit به 4000nit  رسیده است.اگرچه هنوز به نسبت 10000 nit در Dolby Vision کم است ولی بهبود چشمگیری است.

استاندارد HDR10+ همانند HDR10 رایگان و باز است.هر شرکت هر سازنده یا تولیدکننده محتوایی می‌تواند بدون پرداخت هزینه‌های سنگین مجوز از آن استفاده کند.در تئوری HDR10+ باید کیفیت Dolby Vision  را بدون هزینه اضافی ارائه بدهد.

تلویزیون‌ها و پخش‌کننده‌های HDR10+ باید قبل از استفاده از لوگوی این استاندارد سخت‌افزار خود را تأیید کنید اما به نصب سخت‌افزارهای مخصوص نیاز ندارند و تولیدکننده‌های محتوا نیز، به پرداخت هزینه خاصی نیاز ندارند. لازم به ذکر است که HDR10+ هیچ‌گونه ارتباطی با ویژگی HDR+ در دوربین گوشی‌های Google Pixel ندارد

HDR10+ با Dolby Vision هم‌خوانی کامل ندارد.Dolby Vision رنگ 12 بیتی ارائه می‌دهد درحالی‌که HDR10 + به رنگ 10 بیتی می‌رسد.  HDR10 + دارای 4000 nit روشنایی است درحالی‌که Dolby Vision بیش از 10000 nit روشنایی دارد.

سونی در CES 2018 نمونه اولیه نمایشگری با 10000 nit را به نمایش گذاشت.

Amazon Prime Video برخی از محصولات خود را با استاندارد HDR10+ در تلویزیون های سامسونگ ارائه داده است،Netflix نیز اعلام کرده در آینده از HDR10+ پشتیبانی خواهد کرد.

هنوز محتوای زیادی برای این استاندارد تولید نشده اما شایان ذکر است که تمامی تلویزیون های HDR10+ می توانند محتوی HDR10 را به خوبی پخش کنند.به زودی محتوای HDR10+ گسترده تر می شود.Dolby Vision عالی به نظر می رسد.اما ویژگی های آن با قیمت های بالا رشد آن را محدود کرده است.HDR10+ وعده داده بسیاری از این قابلیت ها را با قیمت کمتر برای مخاطبان گسترده تری ارئه دهد.

نظرات بازدیدکنندگان