پرفروش ترین‌ ها

» همه محصولات پرفروش

نماد اعتماد الکترونیکی

دامنه ir فعال ترین دامنه فارسی در کشور

دامنه ir فعال ترین دامنه فارسی در کشور

براساس آخرین آمار ثبت شده در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، بیش از ۹۰۰ هزار دامنه‌ فعال با پسوندهای مختلف وجود دارد در نتیجه مانند سال های قبل پسوند .ir (دات آی آر) همچنان  بیشترین دامنه فعال را در اختیار دارد.

پژوهشگاه دانش‌های بنیادی  متولی اصلی برای ثبت دامنه‌های اینترنتی است که کامل ترین اطلاعات از سایت‌های اینترنتی داخل کشور را دارد و مرکز ثبت دامنه کشوری ایران جزو زیرمجموعه‌های این سازمان به شمار می‌رود.

دامنه .IR در کشور

پسوندهای مجاز و معتبر برای وب سایت‌ها توسط ICANN کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها تایید می شوند. پسند هایی مانند com، org و ir  نمونه‌ای از پسوندهای متداول هستند که دو مورد اول مربوط به دامنه های  بین‌المللی است و کاربرد بسیار زیادی دارند. همچنین باید توجه داشت کرد که انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همچنین در رتبه‌بندی (Ranking) نتایج جستجوی گوگل نیز تاثیرگذار است.

طبق آخرین آماری مرکز ثبت دامنه کشوری ایران ، از ابتدای ثبت دامنه‌های فارسی در  سال 1373 تا کنون نزدیک به یک میلیون دامنه (به طور دقیق ۹۸۷۰۴۷ عدد) ثبت شده است و پسوند ir با در اختیار بیش از 90 درصد این تعداد یعنی ۹۷۸۳۷۶ دامنه‌ی فعال در صدر لیست‌ وب سایت‌های ایرانی قرار دارد و بیشترین سهم را بین پسوند های ایرانی به خود اختصاص داده است ؛ دیگر پسوندهای دامنه فارسی، کمتر از پنج هزار دامنه را ثبت کرده‌اند.

دامنه .IR در کشور

دامنه‌هایی که بیش‌تر از ۱۰۰۰ مورد ثبت‌شده دارند عبارتند از دامنه co.ir با ۴۰۰۷ مورد، دامنه ایران با ۱۹۱۴ مورد و دامنه ac.ir با ۱۳۸۸ دامنه‌ی فعال. همچنین دامنه‌های دیگری وجود دارند که کمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آن‌ها ثبت شده است که چند نمونه از آنها بدین شرح است: دامنه id.ir با ۴۷۸ مورد، دامنه org.ir با ۳۰۹ مورد، دامنه  sch.ir با ۲۸۶ مورد و دامنه gov.ir با ۲۵۵ مورد نیز در رتبه‌های بعدی لیست قرار دارند. کمترین دامنه‌ ثبت‌شده نیز متعلق به دامنه net.ir با ۳۴ دامنه‌ فعال است.

بنا به گفته این سازمان و اطلاعات مندرج در وبسایت رسمی آن، ثبت دامنه ملی (IR.) یکی از اقدامات موثر در قلمرو اینترنت ایرانی محسوب می‌شود که توانست مشخصه‌ای تعیین‌شده برای هویت ایران در فضای اینترنت شکل دهد. این اقدام از سوی مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات انجام شده که هنوز هم به عنوان تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو دامنه‌های اینترنتی در ایران به رسمیت شناخته می‌شود.

شایان ذکر است که گستره‌ی دامنه‌های سطح بالایی در ابعاد بین‌المللی مانند Com، Net، Org و Info دارند و لزوما در داخل کشور ثبت نمی‌شود باعث شده که برآورد آماری دقیق از آن‌ها مشکل باشد و در این لیست مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

نظرات بازدیدکنندگان