پرفروش ترین‌ ها

» همه محصولات پرفروش

نماد اعتماد الکترونیکی

چرا عمر باتری لپ تاپ کوتاه تر از آن چیزی است که تبلیغ می شود

چرا عمر باتری لپ تاپ کوتاه تر از آن چیزی است که تبلیغ می شود

چرا باتری لپ‌تاپ ازآنچه در تبلیغات شرکت‌های سازنده گفته می‌شود ، عمر کوتاه‌تری دارند

بسیاری از لپ‌تاپ‌ها وعده عمره باتری بین 15 تا 24 ساعت می‌دهند ، اما این زمان اگر خوش‌شانس باشید تقریباً 10 ساعت است.آن تخمین‌ها اشتباه نیستند و اشتباهی در کار نیست : شرکت‌ها اغلب بنچمارک های غیرواقعی‌تر با ارقام بالاتر را انتخاب می‌کنند!

تمامی تولیدکننده‌های لپ‌تاپ  PC اعداد بیش‌ازحد خوش‌بینانه‌ای ارائه می‌دهند، چون دیگران نیز همین کار را انجام می‌دهند!بیشتر اوقات در دنیای رقابت تجاری صداقت رنگ می‌بازد ، مثلاً اگر شرکتی واقع‌بینانه عمل کند و عمر باتری خود را در حالت استفاده معمول 8 ساعت اعلام کند ، ممکن است شرکت رقیب این رقم را 15 ساعت تبلیغ کند!

سؤال اصلی اینجاست که تولیدکننده‌های لپ‌تاپ با این کار چطور کنار می‌آیند؟

شرکت‌ها دروغ نمی‌گویند ، درواقع بعضی از آن‌ها ممکن است دروغ بگویند اما در کل این کار را نمی‌کنند!اعداد غیرواقعی عمر باتری که مشاهده می‌کنید ناشی از معیارهای واقعی است.اما شرکت‌ها این آمار با کلمات مبهم و دوپهلو اعلام می‌کنند.

 

کلمات دوپهلو : Up To

اگر دقت کرده باشید ، قبل از عمر تخمینی باتری کلمه Up To را مشاهده می‌کنید.هیچ شرکتی وعده 16 ساعت عمر باتری را نمی‌دهد آن‌ها " تا 16 ساعت" را تضمین می‌کنند!یعنی در حالت ایدئال ، در شرایط مناسب و بدون استفاده منظم 16 ساعت کار می‌کند.

استفاده از این کلمات دوپهلو در همه نوع تبلیغاتی متداول است.فروشگاهی که به شما وعده تخفیف " تا 50 درصد " می‌دهد ، حتی اگر 3 درصد تخفیف بگیرید به شما دروغ نگفته است.شرکت اینترنتی که وعده پهنای باند " تا 12 مگابیت بر ثانیه" می‌دهد و شما سرعت 4 مگابیت دریافت می‌کنید، ازلحاظ فنی دروغ نگفته است.اعداد ارائه‌شده توسط این تولیدکننده‌ها از یک آزمون بنچمارک در حالت ایدئال گرفته‌شده و با دنیای واقعی تفاوت دارد.

باتری لپ تاپ سرفیس

رازی وجود دارد : همه‌چیز در پخش ویدئو نهفته است.این شرکت‌ها برای سنجش عمر باتری بر روی دستگاه ویدئو پخش می‌کنند و مقدار زمانی که طول می‌کشد تا باتری خالی شود.آن‌ها فقط بر روی لپ‌تاپ تا تمام شدن باتری ویدئو پخش می‌کنند،همچنین ممکن است روشنایی صفحه را کم و سرویس‌های پس‌زمینه را غیرفعال کنند.

عمر باتری در برورشورلپ تاپ

پخش ویدئو نشان‌دهنده حالت استفاده  معمول از لپ‌تاپ نیست . هیچ‌کس 16 ساعت پشت لپ‌تاپ ، بدون وقفه و بدون انجام کار دیگری ویدئو نگاه نمی‌کند.چنین کاری تجربه واقعی کاربر را نشان نمی‌دهد.دلیل استفاده از این بنچمارک ،نشان دادن طولانی‌ترین عمر باتری لپ‌تاپ است.

لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های هوشمند امروزی از دیکدر ویدئو سخت‌افزاری استفاده می‌کنند.لپ‌تاپ دارای سخت‌افزار خاصی در واحد پردازشگر گرافیکی (GPU) خود  است که به‌طور مؤثر ویدئوی را دیکد (رمزگشایی) می‌کند  و درعین‌حال کمترین انرژی را استفاده می‌شود و مصرف CPU را پایین می‌آورد.برای مثال این کار در زمان پخش ویدئو باکیفیت 4K ( حتی اگر بر روی وب‌سایت در حال تماشا کردن باشید ) انجام می‌شود و باتری لپ‌تاپ شما با شارژ کمتری مصرف می‌کند.

این ویژگی باعث می‌شود تا در هنگام مشاهده ویدئو باتری لپ‌تاپ انرژی کمتری مصرف کند و لپ‌تاپ به‌خوبی کار کند.اما شرکت‌های سازنده با سوءاستفاده از این ویژگی عمر باتری  لپ‌تاپ‌های خود را به رخ می‌کشند.هر چیز دیگری، شامل وب گردی در سایت‌ها و یا نوشتن یک سند در Word انرژی باتری بیشتری نسبت به پخش ویدیوها را به کار می‌گیرد.

اکثر اوقات از برنامه Movies & TV که در ویندوز 10 وجود دارد برای سنجش عمر باتری استفاده می‌شود،این برنامه  در صورت وجود ،  از ویژگی  شتاب سخت‌افزاری (hardware acceleration ) استفاده می‌کند.این ویژگی در همه پخش‌کننده‌ها وجود ندارد و در صورت وجود ممکن است به‌صورت پیش‌فرض فعال نباشد،برای مثال اگر از پخش‌کننده VLC استفاده می‌کنید ممکن است لازم باشد شتاب‌دهنده سخت‌افزاری را در آن فعال کنید.

تست باتری لبتاب با پلیر

به‌جای استناد به بنچمارک های شرکت سازنده ، بهترین کار پیدا کردن یک بررسی مستقل از لپ‌تاپی است که می‌خواهید بخرید، معمولاً سایت‌های زیادی هستند که سخت‌افزارها را به‌صورت اختصاصی بررسی می‌کنند.این بررسی‌ها در سناریوهای مختلف انجام می‌شود ، درنتیجه متوجه  می‌شوید که عمر باتری در حالت وبگردی ( که نشان دهند استفاده روزمره است ) به چه صورت است.

برای مثال ماکروسافت برای Surface Book 2 عمر باتری 17 ساعت را اعلام کرده ، درحالی‌که در بررسی انجام‌شده توسط وب‌سایت anandtech  عمر باتری در حالت وب گردی حدود 9.7 ساعت اعلام کرده است.این مقدار برای عمر باتری ، عدد خوبی است اما با مقدار اعلام‌شده توسط مایکروسافت  تفاوت زیادی دارد.فقط مایکروسافت نیست و همه شرکت‌های سازنده از چنین ارقام اغراق‌آمیزی استفاده می‌کنند.

برآورد کامل عمر باتری غیرممکن است

تخمین دقیق عمر باتری کار سختی است.بسته به کاری که انجام می‌دهید ، ممکن است ویندوز عددی بین 2 تا 5 ساعت را به شما نشان دهد.این به این دلیل است که انجام فعالیت‌های بیشتر ، باعث افزایش مصرف برق می‌شود. برای مثال در زمان پخش ویدئو که از قابلیت شتاب‌دهنده سخت‌افزاری استفاده می‌کند ، برق زیادی مصرف نمی‌شود اما با افزایش روشنایی صفحه ، برق بیشتری مصرف می‌شد،اگر کار دیگر را شروع کنید که نیاز به پردازش با CPU داشته باشد بازهم انرژی بیشتری مصرف می‌شود.

این‌یک مشکل واقعی است ، عمر باتری لپ‌تاپ به طرز چشمگیری بسته به کاری که انجام می‌دهید متفاوت است و تولیدکنندگان لپ‌تاپ غیرواقعی‌ترین عدد را استفاده می‌کنند.بااین‌حال، آزمایش عمر باتری به‌وسیله استفاده از مرورگر و وبگردی برای اکثر افراد بسیار دقیق و مفید خواهد بود.

نظرات بازدیدکنندگان