یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزای هر سیستم رایانه ای، صفحه نمایش آن است. این صفحه نمایش است که تمامی اطلاعات را به ما نشان می دهد. در این مطلب به شما می گوییم که برای انتخاب صفحه نمایش مناسب باید چه نکاتی را مورد توجه قرار دهید.

شباهت صفحه نمایش براق و مات

صفحه نمایش براق و مات از پانل های LCD و LED ساخته شده اند. تنها تفاوت واقعی بین این دو صفحه نمایش پوشش اعمال شده به روی صفحه نمایش است .

در شرایط کنترل شده صفحه نمایش براق و مات نسبتا مشابه اند. کاربران نیز بر اساس آنچه از صفحه نمایش می خواهند آن ها را انتخاب می کنند.

صفحه نمایش براق در مقابل مات

صفحه نمایش براق دارای رنگ های زنده و کنتراست است و رنگ های سیاه را عمیق تر نشان می دهند. با این حال نور درخشان بر روی صفحه نمایش می تواند بازتاب های قابل توجه ای داشته باشد که تابیدن نور خورشید بدترین حالت ممکن برای اینگونه صفحه نمایش ها بوده که خیلی هم اعصاب خوردکن است.

در صفحه نمایش های مات یک پوشش ضد تابش اعمال شده است که به خاطر خاصیت کدر بودنش از بازتاب نور جلوگیری می کند اما یکی از بدی های این صفحه نمایش این است که اگر شما در اتاق تان لامپ فلورسنت داشته باشید به خاطر پوشش ضد تابش رنگ صفحه نمایش کمی کسل کننده به نظر می رسد.

مثلا نمایشگر های زیر هر دو در رنگ و تابش خیره کننده اند . صفحه نمایش Dell که در سمت چپ قرار دارد یک صفحه نمیش مات است و در سمت راست نیز صفحه نمایش براق اپل قرار دارد. تصویر زیر به وضوح این تفاوت ها را نشان می دهد. در ضمن این دو را نمی توان به طور مستقیم با هم مقایسه کرد چون از دو پانل متفاوت ساخته شده اند و ما فقط برای مقایسه آنها را ارائه کرده ایم.

                         مات و براق

 

کاری که موقع خرید باید انجام بدهید

اگر می خواهید یک مانیتور برای کامپیوتر رومیزی خود بخرید باید به نور اتاق خود توجه کنید اگر اتاق تان زیادی روشن نباشد بهتر است یک مانیتور براق بخرید ولی اگر اتاق تان روشن است یا از لامپ فلورسنت استفاده می کنید بهتر است از صفحه نمایش مات استفاده کنید.

اگر می خواهید لپ تاب بخرید درصورت تمایل برای استفاده در خارج از منزل و محل کار بهتر است از صفحه نمایش مات استفاده کنید البته صفحه نمایش مات به طور کامل از بازتاب نور جلوگیری نمی کند بلکه از شدت آن می کاهد و اگر در داخل ساختمان و دور از نور مستقیم از آن استفاده می کنید بهتره از صفحه نمایش براق استفاده کنید چون جذابیت بیشتری دارند.

با توجه به همه این حرف ها اینکه چه صفحه نمایشی بخرید به اولویت های شخصی خود شما بستگی دارد.

لپ تاپ پارت